2021 East Coast Nationals BRACKETS
VARSITY BOYS: Top Bracket | 6A | 5A | 4A | 3A | 2A | A
VARSITY GIRLS: 4A | 3A | 2A | A
JV BOYS: 4A | 3A | 2A | A
JV GIRLS: 2A | A |
BACK TO ECScores.Com



Varsity Boys TOP BRACKET
WINNERS BRACKET
Quarters
Semis
Championship
CHAMPION
#1 Green Country Defenders
Green Country Defenders
 
 
#8 South Wake Sabres
 
Richmond Spirit Warhawks
 
#4 Richmond Spirit Warhawks
Richmond Spirit Warhawks
 
 
#5 Southeastern Cardinals
 
 
New Life Storm
#3 New Life Storm
New Life Storm
 
 
#6 Loudoun County Patriots
 
New Life Storm
 
#2 South Charlotte Thunder
ACTS Warriors
 
 
#7 ACTS Warriors
 
 
 
3rd Place Game
3rd Place
 
 
Green Country Defenders
Green Country Defenders
 
 
ACTS Warriors
 
LOSERS BRACKET
5th Place
5th Place Game
L Semis
 
 
South Wake Sabres
#1 Green Country Defenders
 
Southeastern Cardinals
 
#8 South Wake Sabres
 
 
Southeastern Cardinals
#4 Richmond Spirit Warhawks
South Charlotte Thunder
 
 
#5 Southeastern Cardinals
 
 
Loudoun County Patriots
#3 New Life Storm
 
South Charlotte Thunder
 
#6 Loudoun County Patriots
 
 
South Charlotte Thunder
#2 South Charlotte Thunder
 
 
 
#7 ACTS Warriors



Varsity Boys 6A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 TACA Storm
TACA Storm
 
 
#4 Forsyth Hawks
 
North Texas United
Forsyth Hawks
#2 GCAA Stallions
North Texas United
 
 
#3 North Texas United
 
 
 



Varsity Boys 5A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 F.A.I.T.H. Falcons
F.A.I.T.H. Falcons
 
 
#4 Victory
 
F.A.I.T.H. Falcons
GC-Heat
#2 Frederick Warriors
Frederick Warriors
 
 
#3 GC-Heat
 
 
 



Varsity Boys 4A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 Knoxville Ambassadors
Knoxville Ambassadors
 
 
#4 Surry Runnin'' Patriots
 
Evansville Thunderbolts
Surry Runnin'' Patriots
#2 Evansville Thunderbolts
Evansville Thunderbolts
 
 
#3 Coastal Hurricanes
 
 
 



Varsity Boys 3A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 CCHE Hawks
CCHE Hawks
 
 
#4 HCA Falcons
 
CCHE Hawks
Cap City Warriors
#2 Cap City Warriors
MHCA Eagles
 
 
#3 MHCA Eagles
 
 
 



Varsity Boys 2A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 KACHEA Wildcats
KACHEA Wildcats
 
 
#4 FISH Hawks
 
KACHEA Wildcats
FISH Hawks
#2 Lowcountry Wildcats
Florida Defenders
 
 
#3 Florida Defenders
 
 
 



Varsity Boys A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 GC Replacements
Rockingham Rage
 
 
#4 Rockingham Rage
 
CCHE Hawks
FISH Hawks
#2 Easley Guardians
Lighthouse Christian Eagles
 
 
#3 Lighthouse Christian Eagles
 
 
 



Varsity Girls 4A
Quarters
Semis
Championship
CHAMPION
#4 CVHAA Patriots
#1 Chatham County Thunder (BYE)
Chatham County Thunder
 
#5 Surry Runnin'' Patriots
CVHAA Patriots
 
Chatham Co.
#3 South Wake Sabres
#2 HPHE Eagles (BYE)
South Wake Sabres
 
#6 Lighthouse Christian Eagles
South Wake Sabres
 
 
5th Place
5th Place Game
3rd Place Game
3rd Place
Surry Runnin'' Patriots
Surry Runnin'' Patriots
HPHE
CVHAA
 
Lighthouse Christian Eagles
CVHAA
 



Varsity Girls 3A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 Green Country Defenders
Green Country Defenders
 
 
#4 Lynchburg Patriots
 
New Life Storm
Frederick Warriors
#2 New Life Storm
New Life Storm
 
 
#3 Frederick Warriors
 
 
 



Varsity Girls 2A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 Carolina Mustangs
Carolina Mustangs
 
 
#4 Easley Guardians
 
Virginia Blaze
Easley Guardians
#2 Virginia Blaze
Virginia Blaze
 
 
#3 FISH Hawks
 
 
 



Varsity Girls A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 F.A.I.T.H. Falcons
Knoxville Ambassadors
 
 
#4 Knoxville Ambassadors
 
Coastal Hurricanes
GC-Heat
#2 GC-Heat
Coastal Hurricanes
 
 
#3 Coastal Hurricanes
 
 
 



JV Boys 4A
Quarters
Semis
Championship
CHAMPION
#4 HPHE Eagles
#1 TACA Storm (BYE)
TACA Storm
 
#5 Knoxville Ambassadors
Knoxville Ambassadors
 
TACA Storm
#3 Warhawks Gold
#2 Chatham County Thunder (BYE)
Chatham County Thunder
 
#6 GCAA Stallions
GCAA Stallions
 
 
5th Place
5th Place Game
3rd Place Game
3rd Place
HPHE Eagles
Warhawks Gold
GCAA Stallions
GCAA Stallions
 
HPHE Eagles
Knoxville Ambassadors
 



JV Boys 3A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 South Wake Sabres
South Wake Sabres
 
 
#4 Loudoun County Patriots
 
South Wake Sabres
Green Country Defenders
#2 HCA Falcons
HCA Falcons
 
 
#3 Green Country Defenders
 
 
 



JV Boys 2A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 ACTS Warriors
Ignite Homeschool Sports
 
 
#4 Ignite Homeschool Sports
 
James River Eagles
Cap City Warriors
#2 James River Eagles
James River Eagles
 
 
#3 Cap City Warriors
 
 
 



JV Boys A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 GC-Heat
GC-Heat
 
 
#4 Valley Thunder
 
Warhawks Blue
Victory
#2 Victory
Warhawks Blue
 
 
#3 Warhawks Blue
 
 
 



JV Girls 2A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 Forsyth Hawks
Forsyth Hawks
 
 
#4 Victory
 
GCAA Stallions
Victory
#2 HCA Falcons
GCAA Stallions
 
 
#3 GCAA Stallions
 
 
 



JV Girls A
Semis
CHAMPION
3rd Place
#1 Chatham County Thunder
Valley Thunder
 
 
#4 Valley Thunder
 
Spirit
Loudoun Co
#2 Richmond Spirit Warhawks
Richmond Spirit Warhawks
 
 
#3 Loudoun County Patriots